Sendika nedir? ne değildir? Önceki sayıdaki makalemizde sendika nedir sorusuna cevap vermeye çalıştım. Bu makalede ise Sendika ne değildir? Sorusunu cevaplayacağım. Eskilerin, islam hukukundaki “mevhum-u muhalefe” kavramından esinlenerek söylediği “mefhumu muhalifi ile  anlatmak”deyimine uygun düşecek günlük hayatta yaşadığım öykücüklerle ile sendikanın ne olmadığını anlatarak sendikanın daha iyi anlaşılmasına çalışacağım.

Arabamın zorunlu trafik sigortasını yaptırmak için bir sigorta acentasına gitmiştim. Sekreter hanım trafik poliçesi formunu bilgisayarda doşdururken acenta sahibi ayakta kalma otur dedi ve çay söyledi. Çaymızı içerken ne iş yaptığımı sordu. Sendikacı olduğu söyleyince, bu sendika bizim Sigorta şirketi gibi bir kuruluş mu ya da ticari bir şirket mi?  diye sordu. Bende cevapladım.

Sendika, bugün ve gelecekte işçilerin,memurların ve emeklilerin  daha insanca yaşamı elde edebilmek amacıyla daha iyi şartlarda çalışıp yaşayabilmeleri için uğraş vermekle beraber bir sigorta şirketi değildir. Çünkü, sigorta şirketlerinin görevi sigortalının  geleceğini çeşitli tehlikelere karşı güvence altına almaktır.

Sendika, işçi, işveren, kamu görevlisi ve emeklinin ekonomik,sosyal, kültürel ve siyasal sonuçları bakımından çok geniş kitleleri etkileyen ortak hak ve  menfaatlerini korumak ve geliştirmek için mücadele  eder.

Sigorta şirketi ise, sigortalının ödediği bir prim karşılığı,  ani ve beklenmedik aynı türden menfaat (risk) ile karşı karşıya kalan kişilerin belirli bir miktar para ödeyerek oluşturdukları prim havuzundan karşılayarak mali ve ekonomik yönden güvence sağlar. Sigorta şirketi için, ekonomik, sosyal ve siyasal sonuçları bakımından geniş kitleleri etkileyen menfaatler, sigorta edilemez niteliktedir.

Sendika,üyelik aidatı ödemesi karşılığında üyeler adına belirli bazı işleri yapan  bir ticari kuruluş olan bir şirket değildir.Şirketler, mal ve hizmet üreterek kar etmek amaçıyla bir veya birden fazla kişi tarafından kurulan tüzel yapılardır.

Vakıfla ilgili bir işim için Vakıflar Genel Müdürlüğüne gitmiştim.Genel Müdür İstanbuldan gelmedir ordan tanışırız. Gelmişken bir selam vereyim istedim, ziyaret ettim. Çayımızı içerken Genel Müdüre; kapatılan bir vakıfdan Genel Müdürlüğünüz mülkiyetine geçen Kahramanmaraş’ta üç katlı büyük bir bina var, boş durmaktan çürüyor, öğrenci yurdu yapmak için bizim sendikaya kiralamak istediğimi söyledim.. Genel Müdür,bunu Hatay Bölge Müdürümüze söylemeliyim, dedi,  sekreterine Hatay Bölge Müdürünü bağlamasını söyledi.

Bu arada tanımadığım, gelerek karşımdaki koltuğa oturan ve bize kulak misafiri olan kişi,beyefendi vakıf malı hayır içindir yenmez, vakıf malı beddualıdır  size hayretmez ,diye söze karışınca Genel Müdür, sanırım  tanışmıyorsunuz,arkadaş Yeni Vakıflar Şube Müdürümüz. Muzaffer bey,sendikacıdır, kitabını yazacak kadar vakfı da, derneği de iyi bilir, sana anlatsın dedi.

. Vakıf, gerçek veya tüzel kişilerin yeterli mal ve hakları belirli ve sürekli bir amaca özgülemeleriyle oluşan tüzel kişiliğe sahip mal toplulukları demektir.

Nasıl Yöneticelecği, kurucusu tarafından demokratik kurallar endişesi taşımadan yazılan ve noter tarafından tasdik edildikten sonra  mahkeme tarafından tescil edilen senedinde belirlenir. Gönüllülük essına göre hayır hizmeti yapan, tüzel kuruluş olan vakıf, tamamen demokratik kurallara göre yönetilen sendika değildir.

Dernekler,  gerçek veya tüzel en az yedi kişinin bir araya gelmesiyle kazanç paylaşma dışında belirli ve ortak bir amacı gerçekleştirmek üzere, bilgi ve çalışmalarını sürekli olarak birleştirmek suretiyle oluşturdukları topluluklardır.  Tüzel kişileği olan ve insan yığılmasında oluşan dernek,yönetimi sendikalarda olduğu gibi demokratik usullere göre belirlenmesine rağmen bir sendika değildir.

Sendika ,sendikası var olanlar için farklı farklı anlamlar ifade edebilir, idarenin siyasi tutumları,mobbingleri,  haksız, hukuksuz işlemeleri sonucu  bir sabah işinden olman,bir gece karakolda polisler ile bir saat geçirmen, hastahane odasında yapayalnızlığın ne ifade ettiğini yaşamanıza ve daha iyi  anlamanıza  yeterli olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.