Yeni Emekli Bir-Sen’den parlamentodaki partilerin seçim vaatleriyle oy avcılığına ‘dur’ tepkisi geldi.

Bugüne kadar emeklileri akıllarına getirmeyen siyasi partilerin, emeklilerin oyları açık artırmayla pazarlanmaya başlandığına dikkat çeken Yeni Emekli Bir-Sen Genel Başkanı İsrafil Odabaş tepkilerini şöyle dile getirdi;

“Parlamentodaki partilerin emeklilere yönelik sicilleri kırıktır. Düne kadar emekliler üretmiyor gerekçesiyle, milli gelir ve kalkınmadan pay verilmez diyenler, söz konusu emeklilerden oyları olunca popülist vaatler havada uçuyor. Parlamentodaki partilerin emeklilere yönelik icraatlarını şöyle sıralayabiliriz. :

1-    CHP Genel Başkanı Sayın Kemal Kılıçtaroğlu SSK Genel Müdürlüğü döneminde hazırladığı emekliler üretmiyor gerekçesiyle emeklilere milli gelir ve kalkınmadan pay verilmemesi yönündeki raporu biz emeklileri mağdur etmiştir.

2-     Sayın Ecevit hükümeti döneminde, emekliler üretmiyor gerekçesi ile 2001 de mecliste emeklilerin mağduriyetini yasallaştırdılar. 

3-     AK Parti hükümetleri de 2004’de, bu yasayı hayata geçirerek biz emeklileri sadakaya ve fitreye mahkûm etmiştir. Biz emekliler çalışırken aldığımız maaşla zar zor geçinirken, emekli olunca maaşlarımızın yarı yarıya düşmesi biz emeklileri açlığa mahkûm etmiştir.  

ÜLKEMİZDE HAZİNE ŞU ŞEKİLDE PARSELLENMİŞTİR

  1. a)    Hazineden aslan paylarını milletvekilleri almaktadırlar.
  2. b)    Vekillere yakın bir oranda, Kamu kurum ve kuruluşlara atanan üst kurul üyeleri, askerler ve sivil brokarsı yararlanmaktadırlar. 
  3. c)    Yeni işe atanan bir memur 2250 TL maaşla işe başlarken, Aynı ülkede ve ayni kurumda asgari ücretli, açlık sınırlarını altında, 941 TL maaşla ailesinin geçimini sağlamaya mecbur bırakılıyorlar.  
  4. d)    Sıra emeklilere gelince; “Emekli Sandığı emeklisi, 4175 TL,’ SSK emeklisi 2499 TL’. ve yine Bağ-Kur emeklisi 2343 TL maaşla” açlığa mahkûm edilmiştirler.

11 Milyon emekli, dul ve yenim, açlık sınırın altında yaşamaya mecbur kılınmışlardır. Mecliste iktidar ve muhalefet partileri kendi maaşlarına zam ve menfaatleri söz konusu olunca hemen bir araya gelerek tek partiymiş gibi birlikte hareket ediyorlar. (meclis tatile girerken emekli vekillere 1000 TL zam geldi. )

Söz konusu emekliler olunca, bir simit parası kadar artışlarla biz emeklilerle alay ederek bizlerin uyuduklarını zannediyorlar.  Bugüne kadar biz emeklilere verilen tüm sözler ve vaatler bu parlamentoda yerine getiren olmadı. Biz emeklilerin oyları üzerende pazarlık yapan partilerin seçim beyanında emeklilerin örgütlenmesi için yasal düzenlemeden söz edende yok. Yine insan onuruna yakışır bir maaştan söz edilmediği gibi, çalışanlar maaş aldıkları bankalardan promosyon alırlarken emeklilere bankaların vereceği promosyonu da aklına alan parti yok. 

SG Kurumunda Başkanlar kurulunda emeklileri temsile alternatif olmak, sendikal örgütlenmenin önünün açımlısı için 07 Haziran’a kadar süre verelim. Bu taleplerimiz dikkate alınmadığı taktır de 7 Haziran seçimini protesto edelim. Böylece 11 milyon emeklinin de varlığını siyasilere bildirelim.  

          TALEPLERİMİZ ŞUNLAR:

1)    Anayasada “toplu sözleşme hükümleri emeklilere yansıtılır hükmü” yalnız Emekli Sandığı emeklilerini kapsar düşüncesi son derece yanlıştır. TBMM’de ele alınarak SSK ve Bağ-Kur emekli, Dul ve Yetimlerini de kapsayarak düzenleme yapılmalıdır.

2)     Kurulan “Emekli Sendikalarının da örgütlenmesi için üyelerimizin yazılı talepleri doğrultusunda kaynaktan kesimi SGK hemen başlatmalıdır

3)    Çalışanlarda olduğu gibi emekliler de maaş aldığı bankalardan promosyon almalıdır.

4)    Çalışanlarla emekliler arasındaki ücret uçurumunu ve emekli olanlar arasındaki ücret uçururunun düzeltilmesi ve her emekliye insan onuruna yakışır bir maaş verilmesini istiyoruz.

yakışır bir maaş verilmesini istiyoruz.

EMEKLİLERE YAPILAN ARTIŞA TEPKİ:

Toplu sözleşme çalışmalarında emeklilerin masada temsilcisi olmadığından, Emekli Sandığı Emeklilerine yapılan artış hem yetersiz ve hem de aldatmacalı bir uygulamadır. 6+5= 11 etmez! Şöyle ki.

a)- İlk altı ay için % 11 yerine % 6’ık artış ödenmesi, biz emeklilere ve çalışanlara  % 5 eksik ödenmektedir. Buda 6+5= 11 etmediği gibi hem emeklileri ve hem de çalışanları % 8,5 artışı % 11diye aldatıyorlar. Yandaş Konfederasyon yöneticileri bu tür hesaplamaları bilmedikleri için yıllık artış (yüzde) % 11 diye yutmaktadırlar.

b)- Yine emekliler toplu sözleşme masasında olmadığından, eşi çalışmayan emeklilere aile yardımı talebi de masaya gelmemiş ve gündeme alınmamıştır.

c)- Emeklilerin örgütlenmesi için kaynaktan kesim bu güne kadar Sayın Bakan gündemine almadığı gibi SSK Genel Müdürlüğünün kapandığından da bihaberdir.

Bizim emekli üyelerimizin yazıl talepleri doğrultusunda Emekli Sendikalara maaşlarından diğer derneklerde olduğu gibi bizlerinde kaynaktan kesimin bir genelge yayınlamak sureti ile başlamasını istiyoruz. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.