27/03/2023

Yeni Emekliler Birliği Sendikası: Yüksek Yargı Kararına Rağmen Ankara Valiliği Bize Sendika İzni Vermiyor.

 

Yeni Emekliler Birliği Sendikası Genel Başkanı İsrafil Odabaş, yüksek yargıdan “sendika kurabilirler” kararının çıktığını ancak Ankara Valiliği’nin kendilerine “dernek” muamelesi yaptıklarını, sendika izni vermediklerini belirterek, konuya ilişkin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’dan destek beklediklerini kaydetti.

 

Yeni Emekliler Birliği Sendikası Genel Başkanı İsrafil Odabaş, yüksek yargıdan “sendikakurabilirler” kararının çıktığını ancak Ankara Valiliği’nin kendilerine “dernek” muamelesi yaptıklarını, sendika izni vermediklerini belirterek, konuya ilişkin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’dan destek beklediklerini kaydetti.

Yeni Emekliler Birliği Sendikası Genel Başkanı İsrafil Odabaş ve Başkanlık divanı üyeleri, Ankara Valiliği’nin yargı kararlarını hiçe saydığını belirterek Cumhurbaşkanı Erdoğan’a çağrıda bulundu. Odabaş, kurulum işlemlerinde müracaat ederken, “sendika” diye evraklar verdiklerini, tabelalarında yıllardır “sendika” yazdığını ama Ankara Valiliği’nin kendilerini “dernek” olarak görüp, buna göre işlemler yaptığını vurguladı.

Ankara Valiliği’nin yüksek yargı kararını uygulamaya koymadığını savunan Odabaş, “Hukuk mücadelelerinin sonunda Ankara 7. İdare Mahkemesi’nden aldığımız ‘Emekliler de sendika kurabilir, ayrıca sendika kurmak için izne de gerek yoktur’ kararına da Danıştay’a itiraz eden Ankara Valiliği, Danıştay 10. Dairesinin vermiş olduğu bizleri haklı kılan 2017/4220 sayılı kararı ile tüm engelleri ortadan kaldırmasına rağmen, ne yazık ki emeklilerin sendika kurmasına kafayı takan Ankara Valiliği, yüksek yargının verdiği kararı uygulamaya koymadığı gibi, bize sendika izni vermiyor” dedi.

Yeni Emekliler Birliği Sendikası Genel Başkanı Odabaş, Türkiye’nin AB Sözleşmelerinde de emeklilerin sendika kurabileceğine dair imzalar attığını belirterek, şunları kaydetti:

“Şimdi Ankara Valiliği, yüksek yargı kararını hiçe sayarak, ‘Sendikayı çalışanlar kurabilir, sizler emeklisiniz kuramazsınız, sizin kurduğunuz sendika değil, dernektir’ gerekçesi ile yine itirazlar edip, bizim haklarımızı savunma merkezini engellemiştir. Sayın Ankara Valisine, yardımcılarına ve çalışanlarına sesleniyorum. Biz aynı zamanda sizlerin yarınları için bu sendikayı kurma mücadelesi veriyoruz. Unutmayın, sizler de emekli olacaksınız. Bu ne düşmanlık? Sendikamıza 70 bin kayıtlı üyemiz olmasına rağmen, üyelerimizin aidatlarını kaynaktan kesimini, yani üye maaşlarından resmi olarak kesemiyoruz.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan’a Çağrı

Cumhurbaşkanı Erdoğan’a çağrıda bulunan Odabaş, “Sayın Cumhurbaşkanım, biz bu ülkeye ve insanlarına yıllarca hizmetler ettik. Şimdi Sayın Ankara Valiliği bizleri insan yerine koymuyor, insani haklarımızı elde etme mücadelemizi engelliyor. Emekliler olarak zatıâlinizden acilen destek bekliyoruz” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir