Meşk Geleneksel Sanatları Yaşatma ve Sosyal Yardımlaşma Derneği

Haber ve Duyurular

Özel Haber 1 Web sitemiz eser, nota ve fotoğraf içeriklerinizi bekliyor..� More...

Üye kayıtlarımız geçici olarak durduruldu. Web sitemize üye kayıtları geçici bir süre durduruldu ! Üyeliktalepleriniz için bilgi@mesk.org.tr adresine mail atabilirsiniz.Saygılarımızla.. Meşk Derneği� More...

Gönül Telini Titretenler - I BEKİR SITKI SEZGİN (1936-1996) : Büyük sanatkar Bekir Sıtkı Sezgin 1 Temmuz 1936 tarihinde İstanbul’un Şehremini semtinde doğdu. Babası Hafız Hüseyin Efendi (1899-1969), annesi Feride Hanım’dır. 1942 yılında ilk öğretime başladı... � More...

Anasayfa YAYINLARIMIZ

Güldeste-i Hz. Nureddin El-Cerrahi (K.s.)

E-posta Yazdır PDF


Güldeste-i Hz. Nureddin El-Cerrahi (K.s.)

Toplulukların irfan geleneğinde edinmiş oldukları amaçların ın en önemlisi, cemiyet bireylerinin uzun zaman dilimlerinde oluşmuş bu kurumdan aldıkları üsluplardır. Bir başka ifadeyle, istişare damarıyla beslenmiş bu hâllenme, cemiyetin “en büyük” meyvesi olarak nitelendirilir. Maddi olarak ise, böye bir topluluğun en kıymetli meyvesi, kimi zaman “dert” kimi zaman ise “şevk” hallerinin zemin oluşturduğu bu cemiyet müntesiplerinin hallerinde aşikâr olan çalışmalardır.

1996 yılında geleneksel musikimizi anlayabilmek ve bu musikinin hayata dair karinelerini bir duruş haline getirmek için ortaya çıkmış bir bir grup gönül insanı, musiki meşklerini tam 13 yıl boyunca Türk Tasavvuf Musikisi Araştırma ve Yaşatma Vakfı’nda sürdürdü.

Her cumartesi akşamı musiki zevkini meşk etme ihtiyacı hissede...n bu samimi niyetli insanlar gözlerindeki nurları birbirlerinden hiç eksik etmediler. Mecliste öyle bir gönül bağı oluştu ki, tadını alabilmiş az sayıda lakin omuz omuza yaşayan bu dostlar, hiç kopmamacasına birlikteliklerini ilerleyen yıllara rağmen devam ettirdiler.

Meclislerin musiki meşklerinden mülhem toplanması 2009 yılında “Meşk Derneği” fikrinin ortaya çıkmasına vesile oldu. İlm-i musikinin irfanı üzerine bir araya gelmiş olan bu meclis, İstanbul Fatih’teki mütevazı dernek merkezinde MEŞK Geleneksel El Sanatları Eğitim ve Sosyal Yardımlaşma Derneği adı altında faaliyetlerine başladı. İşte bu isimle kurumsal bir kimlik kazanmış, gönüllerini irfan-ı musikiye adamış dernek üyelerimiz, geleneğimize dair her türlü dalda araştırmalar yapmaya, özellikle Osmanlı musikisinin anlaşılmasına dair hizmetlerine yoğun bir biçimde devam etmeye çalışmaktadır.

Dernek üyelerimizden sevgili kardeşimiz Murat Özer’in gerçekleştirdiği bu çalışma, hem irfan geleneğimizdeki medhiye anlayışına hem de müzikoloji tasniflerine bir katkı sağlamayı umut etmektedir. Ayrıca böylesi müstesna bir konuda yapılmış bu araştırma ve derleme, derneğimizin ilk basım-yayım projesi olma özelliğini de taşımaktadır.

Yönetim kurulu olarak başta Murat Özer olmak üzere, çalışmanın hazırlanmasında büyük katkısı bulunan Alihaydar M. Kıştan, İbrahim Kararoğlu ve dernek mensubu tüm dosthâna şükranlarımızı sunarız.

Tevfik Hudâ’nın; takdir kıymetli ehl-i irfânındır…

MEŞK Derneği

BU SAYFAYI PAYLAŞ !

Facebook    Deli.cio.us    Newsvine   
Son Güncelleme ( Pazartesi, 17 Nisan 2017 14:45 )  
You are here: Anasayfa YAYINLARIMIZ