Meşk Geleneksel Sanatları Yaşatma ve Sosyal Yardımlaşma Derneği

Haber ve Duyurular

Gönül Telini Titretenler - I BEKİR SITKI SEZGİN (1936-1996) : Büyük sanatkar Bekir Sıtkı Sezgin 1 Temmuz 1936 tarihinde İstanbul’un Şehremini semtinde doğdu. Babası Hafız Hüseyin Efendi (1899-1969), annesi Feride Hanım’dır. 1942 yılında ilk öğretime başladı... � More...

Üye kayıtlarımız geçici olarak durduruldu. Web sitemize üye kayıtları geçici bir süre durduruldu ! Üyeliktalepleriniz için bilgi@mesk.org.tr adresine mail atabilirsiniz.Saygılarımızla.. Meşk Derneği� More...

Özel Haber 1 Web sitemiz eser, nota ve fotoğraf içeriklerinizi bekliyor..� More...

Kimler Çevrimiçi

Şu anda 186 ziyaretçi çevrimiçi
Anasayfa

Aşık Veysel - Kerbela Mersiyesi

E-posta Yazdır PDF

Son Güncelleme ( Salı, 17 Ekim 2017 10:53 )
 

El-Halveti El-Cerrahi Muzaffer Ozak K.S. ve ihvanları

E-posta Yazdır PDF

 


Son Güncelleme ( Cuma, 08 Eylül 2017 11:50 )
 

Güldeste-i Hz. Nureddin El-Cerrahi (K.s.)

E-posta Yazdır PDF


Güldeste-i Hz. Nureddin El-Cerrahi (K.s.)

Toplulukların irfan geleneğinde edinmiş oldukları amaçların ın en önemlisi, cemiyet bireylerinin uzun zaman dilimlerinde oluşmuş bu kurumdan aldıkları üsluplardır. Bir başka ifadeyle, istişare damarıyla beslenmiş bu hâllenme, cemiyetin “en büyük” meyvesi olarak nitelendirilir. Maddi olarak ise, böye bir topluluğun en kıymetli meyvesi, kimi zaman “dert” kimi zaman ise “şevk” hallerinin zemin oluşturduğu bu cemiyet müntesiplerinin hallerinde aşikâr olan çalışmalardır.

1996 yılında geleneksel musikimizi anlayabilmek ve bu musikinin hayata dair karinelerini bir duruş haline getirmek için ortaya çıkmış bir bir grup gönül insanı, musiki meşklerini tam 13 yıl boyunca Türk Tasavvuf Musikisi Araştırma ve Yaşatma Vakfı’nda sürdürdü.

Her cumartesi akşamı musiki zevkini meşk etme ihtiyacı hissede...n bu samimi niyetli insanlar gözlerindeki nurları birbirlerinden hiç eksik etmediler. Mecliste öyle bir gönül bağı oluştu ki, tadını alabilmiş az sayıda lakin omuz omuza yaşayan bu dostlar, hiç kopmamacasına birlikteliklerini ilerleyen yıllara rağmen devam ettirdiler.
Devamını oku...
Son Güncelleme ( Pazartesi, 17 Nisan 2017 14:45 )
 

Düşünce

HESiODOS H E S İ O D O S

Şimdiki soy demirdendir; ne gündüzleri
Dinlendikleri var zahmet ve acıdan ne geceleri,
Soysuzlar; ezici kaygılar verecek tanrılar.
Fakat yine iyi şeyler katılmış olacak bunların kötülüklerine,
Zeus yok edecek bu soyunu da ölümlü insanların,
Devamını oku...
 
You are here: Anasayfa